LOT 79

Oscar Törnå

Flickor i park. Signerad och daterad Oscar Törnå Flingern April 1874. Med vinterlandskap a tergo. Olja på duk, 38 x 53 cm.

Efter sina studier vid Konstakademien begav sig Oscar Törnå till Tyskland 1873, och närmare bestämt till Düsseldorf. Motivet i auktionens målning är hämtat från Flingern, som ligger i Düsseldorf. Senare under 1874 begav sig Törnå vidare till Frankrike för ytterligare några berikande studieår.

08 Dec 2021
Sweden, Uppsala

08 Dec 2021
Sweden, Uppsala