Pärlcollier
. Odlade saltvattenspärlor, ca 3‑7 mm. Två lås i 18K guld med safirer, rubiner, smaragder och diamanter. 1960-tal. En rad doserade pärlor med två stycken genombrutna abstrakta lås. Kloinfattade med runda fasettslipade rubiner, safirer och smaragder samt 10 stycken briljantslipade diamanter, ca 0,30 ctv (ca G/VS). Justerbar längd. Totallängd ca 114 cm. Totalvikt ca 58 gram.A single-strand cultured saltwater pearl necklace with two gold, ruby, sapphire and diamond clasps, ca. 1960s.
Condition: For condition report, please contact the department here.
View it on
Sale price
Estimate
Time, Location
Auction House
. Odlade saltvattenspärlor, ca 3‑7 mm. Två lås i 18K guld med safirer, rubiner, smaragder och diamanter. 1960-tal. En rad doserade pärlor med två stycken genombrutna abstrakta lås. Kloinfattade med runda fasettslipade rubiner, safirer och smaragder samt 10 stycken briljantslipade diamanter, ca 0,30 ctv (ca G/VS). Justerbar längd. Totallängd ca 114 cm. Totalvikt ca 58 gram.A single-strand cultured saltwater pearl necklace with two gold, ruby, sapphire and diamond clasps, ca. 1960s.
Condition: For condition report, please contact the department here.