Search Price Results
Wish

LOT 57

Pärlcollier

[ translate ]

. Odlade saltvattenspärlor, ca 3‑7 mm. Två lås i 18K guld med safirer, rubiner, smaragder och diamanter. 1960-tal. En rad doserade pärlor med två stycken genombrutna abstrakta lås. Kloinfattade med runda fasettslipade rubiner, safirer och smaragder samt 10 stycken briljantslipade diamanter, ca 0,30 ctv (ca G/VS). Justerbar längd. Totallängd ca 114 cm. Totalvikt ca 58 gram.A single-strand cultured saltwater pearl necklace with two gold, ruby, sapphire and diamond clasps, ca. 1960s.

Condition: For condition report, please contact the department here.


View it on
Sale price
Unlock
Estimate
Unlock
Time, Location
06 Dec 2022
Sweden, Uppsala
Auction House
Unlock

[ translate ]

. Odlade saltvattenspärlor, ca 3‑7 mm. Två lås i 18K guld med safirer, rubiner, smaragder och diamanter. 1960-tal. En rad doserade pärlor med två stycken genombrutna abstrakta lås. Kloinfattade med runda fasettslipade rubiner, safirer och smaragder samt 10 stycken briljantslipade diamanter, ca 0,30 ctv (ca G/VS). Justerbar längd. Totallängd ca 114 cm. Totalvikt ca 58 gram.A single-strand cultured saltwater pearl necklace with two gold, ruby, sapphire and diamond clasps, ca. 1960s.

Condition: For condition report, please contact the department here.

Sale price
Unlock
Estimate
Unlock
Time, Location
06 Dec 2022
Sweden, Uppsala
Auction House
Unlock
View it on