LOT 55

Pehr Hilleström

Kvinna som nystar. Signerad Hilleström. Olja på duk lagd på pannå, 51,5 x 42,5 cm.

Provenance: Diplomaten friherre Fredrik Ramel (1872‑1947), gift med friherrinnan Ida von Essen (1878‑1950).
Därefter till sonen ambassadören friherre Henrik Ramel (1915‑1989).
Därefter genom arv i familjen.

Literature: Gerda Cederblom, Pehr Hilleström som kulturskildrare, del I, 1927, jämför med bild 71 “Nysterska” från 1796.

08 Dec 2021
Sweden, Uppsala

08 Dec 2021
Sweden, Uppsala