Pehr Hilleström
”Kabinettsinteriör”. Signerad Hilleström. Olja på pannå, 31 x 40 cm.
Märkt a tergo i blyerts: ”N°1”.
Provenance: Sigrid (1853‑1928) och Robert Dickson (1843‑1924), Stockholm.
Därefter genom arv till deras dotter, Eliza Barnekow (1877‑1971).
Konsthandlare Tore Gerschmans (1913-1992) samling, Stockholm, förvärvad 1972.
Literature: Gerda Cederblom, Pehr Hilleström som kulturskildrare, del I, 1927, nr. 267.