Pennetui
. 18K guld. Deux couleurs med turkoser. Frankrike, 1830-tal. Relief dekor i form av blommor samt bezelinfattad med runda cabochonslipade turkoser. L ca 82 mm. Vikt ca 10 gram.A deux couleurs gold and turqoise penn case. France ca. 1830s.
Condition: For condition report, please contact the department here.
Provenance: Kristina Paulson François (1938-2022) och Georges François (1902-1981).
Därefter genom arv till nuvarande ägare.
View it on
Sale price
Estimate
Time, Location
Auction House
. 18K guld. Deux couleurs med turkoser. Frankrike, 1830-tal. Relief dekor i form av blommor samt bezelinfattad med runda cabochonslipade turkoser. L ca 82 mm. Vikt ca 10 gram.A deux couleurs gold and turqoise penn case. France ca. 1830s.
Condition: For condition report, please contact the department here.
Provenance: Kristina Paulson François (1938-2022) och Georges François (1902-1981).
Därefter genom arv till nuvarande ägare.