Per Krafft d.ä.
Porträtt föreställande konteramiral Magnus von Rosenstein. Olja på duk, 65,5 x 55,5 cm.
Med etikett a tergo: ”Contre Amiral von Rosenstein född 1755. Måladt af Pehr Kraft dä”.
Magnus Rosén von Rosenstein (1755‑1801), var en svensk sjömilitär, son till professor Samuel Aurivillius och Anna Margareta Rosén von Rosenstein.
Porträttet finns registrerat i Svenska Porträttarkivet, SPA 1918:235.
Condition: For condition report, please contact the department here.
Provenance: Familjen Tersmeden, Hessle herrgård, Örsundsbro.
Exhibited: Nationalmuseum, Stockholm, ”Fem stora gustavianer”, 1943.
View it on
Sale price
Estimate
Time, Location
Auction House
Porträtt föreställande konteramiral Magnus von Rosenstein. Olja på duk, 65,5 x 55,5 cm.
Med etikett a tergo: ”Contre Amiral von Rosenstein född 1755. Måladt af Pehr Kraft dä”.
Magnus Rosén von Rosenstein (1755‑1801), var en svensk sjömilitär, son till professor Samuel Aurivillius och Anna Margareta Rosén von Rosenstein.
Porträttet finns registrerat i Svenska Porträttarkivet, SPA 1918:235.
Condition: For condition report, please contact the department here.
Provenance: Familjen Tersmeden, Hessle herrgård, Örsundsbro.
Exhibited: Nationalmuseum, Stockholm, ”Fem stora gustavianer”, 1943.