Per Sundstedt Taklampa "Hinken" 1970-tal

Taklampa modell "Hinken" formgiven av Per Sundstedt för Kosta Lampan 1970-tal Skärm i brun plast och aluminium Ej funktionstestad Höjd: ca 44 cm Diameter: 57 cm Konditionsrapport: Mindre åldersbaserat slitage, mindre repor och märken, inga övriga anmärkningar ------------------ Per Sundstedt Ceiling lamp "Bucket" 1970s Ceiling lamp model "Bucket" designed by Per Sundstedt for Kosta Lampan 1970s Screen in brown plastic and aluminium, inside in white plastic Not functionally tested Height: ca 44 cm Diameter: 57 cm Condition: Minor age-based wear, minor scratches and marks, no other remarks

02 May 2024
Sweden, Umea

02 May 2024
Sweden, Umea