Pottery, Stone Ware

Lot 11243 Pottery, Stone Ware

Description

Gorka Géza (1895-1971): Art deco nŠi figura. Repesztett, ún. Bidtel mázas kerámia, cca 1932-1935, hibátlan, jelzett: GNV (NográdverŠce) m: 25 cm "Tanulmányait az 1910-es években kezdte, festészetet tanult, majd fazekas inasnak állt Badár Balázs mezŠtúri műhelyében. 1920-tól 1921-ig Németországban, Karsruhéba tanult Paul Mannál és Max Lugernél. 1923-ban NógrádverŠcére költözik és a Floris bankház megbà zásából megalakà tja a Keramos Rt-t. A Németorszáűgi Majolika Manufakturban tanultakat hasznosà tva az üzem műszaki vezetŠje lesz. Az üzem 1927-es tulajdonos váltása után, Lonkay Antallal együtt kilép a cégbŠl és megalapà tja saját verŠcei műhelyét. 1928-tól kezdve rendszeresen kiállà t az Országos Iparművészeti Társulat hazai és külföldi kiállà tásain. A harmincas évek elején még fŠképen figurális egyszà nű repesztett mázas kerámiákat tervez, de már elkezdi saját mázkà sérleteit is. Ez idŠtájt, az iparművészeti iskola agyagipari szakán tanà tó Jákó Gézától vesz magánórákat. 1933-ban részt vesz a milánói iparművészeti triennálén, ahol ezüstérmet kap. A harmincas évek egyik legtöbbet kiállà tó művésze, szinte minden jelentŠsebb kiállà tás szereplŠje. Szerepel az 1934-es brüsszeli, az 1937-es párizsi, és az 1939-es New York-i világkiállà táson is. 1935-tŠl kialakul műveinek sajátságos stà lusa. Egyre több és bonyolultabb máztechnikákat alkalmaz. A népi fazekas hagyományok tovább vitelével művein egyre több a régi erdélyi, felvidéki és Habán dà szà tŠelem. A harmincas évek végén ónmázas Habán stà lusú kerámiákat is készà t. 1943-44 között Losoncon megalapà tja a Nógrádi Palóc Háziipari Kerámia Műhelyt. 1945-ben műhelyét és a kerámiagyűjteményt súlyos veszteség éri. A háború után a budapesti Zsolnay gyárban, Mattyasovszky Lászlóval 1200 fokon égetett kerámiák sorozatgyártását kezdik meg. Ezek fŠképen funkcionális tárgyak, de egyedi műveket is készà t. Az államosà tás után visszatér VerŠcére. 1955-ben megkapja a Munkácsy-dà jat, 1963-ban a Kossuth-dà jat."

04 May 2024
Hungary, Budapest

Lot 11243 Pottery, Stone Ware

Description

04 May 2024
Hungary, Budapest