LOT 5430798
Poul Henningsen. Pendel PH5, hvid
Poul Henningsen (1894-1967). PH5 pendel med skærme af hvidlakeret aluminium. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 50 cm. Fremstår med almindelig brugsspor, pletter, mærker, mangler bundskærm.
17 Sep 2019
Denmark, Herning
17 Sep 2019
Denmark, Herning