Revolutionsdosa
Förgyllt silver och pärlemo. Gustaviansk. Silvret stämplat av Peter David Schröder, Malmö saknar årsindex men mästaren verksam 1760‑1798 (1814). Locket med dekor av Gustav III:s krönta monogram omgivet av D:19 Aug. 1772. Skuren dekor av vågband. L 8 cm.A Gustavian mother of pearl and gilt silver revolutionary box by Peter David Schröder, Malmö 1760‑1798.
Efter Gustav III:s lyckade statsvälvning den 19 augusti 1772 bemärktes personer vars insatser hjälpt konungen genom diverse gåvor såsom ringar, hängen och i det här fallet en dosa i pärlemo med förgyllt silver.
Provenance: Lars Bellmans silversamling.