Ring
. 14 respektive 23K guld med en akvamarin och diamanter. Belle Époque. 1900-talets början. Senare ringskena, John Pettersson. Stockholm 1936. En oval fasettslipad akvamarin, ca 20 ct, omsluten av 39 stycken bezelinfattade gammalslipade diamanter, ca 0,39 ctv. Genomgående millegrain dekor. Stl ca 19,50 mm. Vikt ca 13 gram.A gold, aquamarine and diamond Belle-Époque dress ring, early 20th century.
Condition: For condition report, please contact the department here.
View it on
Sale price
Estimate
Time, Location
Auction House
. 14 respektive 23K guld med en akvamarin och diamanter. Belle Époque. 1900-talets början. Senare ringskena, John Pettersson. Stockholm 1936. En oval fasettslipad akvamarin, ca 20 ct, omsluten av 39 stycken bezelinfattade gammalslipade diamanter, ca 0,39 ctv. Genomgående millegrain dekor. Stl ca 19,50 mm. Vikt ca 13 gram.A gold, aquamarine and diamond Belle-Époque dress ring, early 20th century.
Condition: For condition report, please contact the department here.