LOT 49
SKÅL, KINA CA 1200-1400-TAL
Keramik med ristad dekor mot grön glasyr, i botten etikett för exporttillstånd. H ca 9 cm, D ca 20 cm. Retuscher, lagningar, spricka, slitage, krackelering. Proveniens: Börje Forssells samling, Göteborg.
18 Dec 2018
Sweden, Landskrona
18 Dec 2018
Sweden, Landskrona