SKÅL MED CELADONGLASYR
Korea, tidig Koryo-dynasti (918-1392), cirka 1000/1100-tal. Högbränd keramik där både in- och utsida har celadonglasyr, typisk Koryo-dekor med blomsymboler ocg ruyi-bård på bottens insida. Diameter 13,8 cm, höjd 4 cm. Tidstypiska tillverkningsdefekter, obetydligt slitage, ytliga glasyrsprickor/krackelyr, sannolikt från tillverkning, vilka inte är genomgående.