LOT 25
SKÅLFAT, KINA YÜAN/MING 12/1400-TAL
Keramik med inristad dekor och celadonglasyr. I botten etikett för exporttillstånd. D ca 12 cm. Matt glasyr, krackelering, spricka, tillverkningsdefekter, och mindre nagg. Proveniens: Börje Forssells samling, Göteborg.
18 Dec 2018
Sweden, Landskrona
18 Dec 2018
Sweden, Landskrona