LOT 57
SKÅLFAT, SANNOLIKT YÜAN 12/1300-TAL
Porslin med dekor i relief och blågrön glasyr. D ca 17 cm. Obetydliga tillverkningsdefekter, obetydligt ytslitage, obetydligt nagg å fotring. Proveniens: Börje Forssells samling, Göteborg.
18 Dec 2018
Sweden, Landskrona
18 Dec 2018
Sweden, Landskrona