LOT 31

Saltkar ett par samt gräddkanna, tre delar

Saltkar av Erik Nordgren, Jönköping saknar årsindex men mästaren verksam 1817-1847. Gräddkanna av Johan Henrik Lampa, Stockholm 1819. Silver. Invändigt förgyllda. H 6-13 cm. Total vikt c:a 205 gram.

Condition: Smärre stötmärken. Slitage.

07 Apr 2020
Sweden, Uppsala

07 Apr 2020
Sweden, Uppsala