LOT 31
Saltkar ett par samt gräddkanna, tre delar
Saltkar av Erik Nordgren, Jönköping saknar årsindex men mästaren verksam 1817-1847. Gräddkanna av Johan Henrik Lampa, Stockholm 1819. Silver. Invändigt förgyllda. H 6-13 cm. Total vikt c:a 205 gram.
Condition: Smärre stötmärken. Slitage.
07 Apr 2020
Sweden, Uppsala
07 Apr 2020
Sweden, Uppsala