Samling smycken med tenntråd Sameslöjd 1900-tal (6 delar)
Samling bestående av armband, halsband samt örhängen tillverkade av läder & tenntrådHalsband med hänga monogramsignerad: SWOLängd armband: 19 cmLängd halsband: 50-43 cmKonditionsrapport: Mindre bruks- och åldersbaserat slitage, inga övriga anmärkningar -------------------------Collection of jewelery in leather and tin wire Sami Craft 20th century (6 parts)Collection consisting of bracelets, necklaces and earrings made of leather & tin wireNecklace with pendant monogram signed: SWOBracelet length: 19 cmNecklace length: 50-43 cmCondition report: Minor use- and age-based wear, no other remarks