Simon Gate

Simon Gate (1883‑1945). Skål och underfat. Orrefors 1962. Signerad Orrefors. S. Gate. 147. D.1. A.R. (gravör Arthur Roos). Klassicerande dekor av dansande figurer bland blom- och bladornamentik samt kolonner. Graverat klarglas. H 12,5, L 38 cm.A Simon Gate engraved glass bowl, Orrefors 1962. Height 12.5, Length 38 cm.

CONDITION REPORT: For condition report, please contact: mail@uppsalaauktion.se

14 May 2024
Sweden, Uppsala

14 May 2024
Sweden, Uppsala