Search Price Results
Wish

LOT 36

Skråbägare, ett par

[ translate ]

Silver. Högklassiga arbeten i karolinsk barock. Henning Petri, Nyköping 1702. Välkomstbägare för ceremonier inom krukmakarämbetet i Stockholm. Invändigt samt delvis utvändigt förgyllda. Konisk form på rund fot. På livet, under mynningen, är vardera bägare graverad med följande text: ”Das Löbliche Ampt der Töpfers Ihre Bechers Anno 1702 den 2 Decembris”. Texten avslutas med en liten graverad fransk lilja. Nedanför denna text sex ovala, graverade kartuscher med följande text: ”Alderman Hans Karau”, ”Tomas Johansson Bÿsittiare”, ”Johan Drake Bÿsittiare”, “Olof Anderson, Samuel Wred, Andreas Hogberg”, ”Johan Floss, Andreas Passberg, Peter Staeke” samt ”Daniel Bure, Daniel Loek, Hans Bÿr”. I botten gravyr ”N: 1 respektive N: 2”. H 19,5 cm. Vikt c:a 535 respektive 523 gram.A pair of important Carolean baroque parcel-gilt silver guild beakers by Henning Petri, Nyköping 1702.

Condition: For condition report, please contact the department here.

Provenance: Lars Bellmans silversamling.

Literature: Ellen Raphael, Kakelugnsmakare och krukmakare i Sverige från cirka 1700 till 1846, Stockholm, 1914, bägarna omnämnda s. 126-128.
Nordiska museets arkiv, Kakelugnsmakareämbetet i Stockholm, protokoll 1754‑1796, bägarna omnämnda s. 12.

[ translate ]

View it on
Sale price
Unlock
Estimate
Unlock
Time, Location
15 Jun 2021
Sweden, Uppsala
Auction House
Unlock

[ translate ]

Silver. Högklassiga arbeten i karolinsk barock. Henning Petri, Nyköping 1702. Välkomstbägare för ceremonier inom krukmakarämbetet i Stockholm. Invändigt samt delvis utvändigt förgyllda. Konisk form på rund fot. På livet, under mynningen, är vardera bägare graverad med följande text: ”Das Löbliche Ampt der Töpfers Ihre Bechers Anno 1702 den 2 Decembris”. Texten avslutas med en liten graverad fransk lilja. Nedanför denna text sex ovala, graverade kartuscher med följande text: ”Alderman Hans Karau”, ”Tomas Johansson Bÿsittiare”, ”Johan Drake Bÿsittiare”, “Olof Anderson, Samuel Wred, Andreas Hogberg”, ”Johan Floss, Andreas Passberg, Peter Staeke” samt ”Daniel Bure, Daniel Loek, Hans Bÿr”. I botten gravyr ”N: 1 respektive N: 2”. H 19,5 cm. Vikt c:a 535 respektive 523 gram.A pair of important Carolean baroque parcel-gilt silver guild beakers by Henning Petri, Nyköping 1702.

Condition: For condition report, please contact the department here.

Provenance: Lars Bellmans silversamling.

Literature: Ellen Raphael, Kakelugnsmakare och krukmakare i Sverige från cirka 1700 till 1846, Stockholm, 1914, bägarna omnämnda s. 126-128.
Nordiska museets arkiv, Kakelugnsmakareämbetet i Stockholm, protokoll 1754‑1796, bägarna omnämnda s. 12.

[ translate ]
Sale price
Unlock
Estimate
Unlock
Time, Location
15 Jun 2021
Sweden, Uppsala
Auction House
Unlock