Smörtina med lock
Silver. Karolinsk barock. Johan Lund, Stockholm 1717. Invändigt samt delvis utvändigt förgylld. I form av laggat kärl med räfflade tunnband. Lock med profilerad hänkel, kälad kant samt sprint. Ø 9,5 cm. Vikt c:a 245 gram.A Carolean baroque parcel-gilt silver butter box by Johan Lund, Stockholm 1717.
Condition: For condition report, please contact the department here.
Provenance: Lars Bellmans silversamling.
View it on
Sale price
Estimate
Time, Location
Auction House
Silver. Karolinsk barock. Johan Lund, Stockholm 1717. Invändigt samt delvis utvändigt förgylld. I form av laggat kärl med räfflade tunnband. Lock med profilerad hänkel, kälad kant samt sprint. Ø 9,5 cm. Vikt c:a 245 gram.A Carolean baroque parcel-gilt silver butter box by Johan Lund, Stockholm 1717.
Condition: For condition report, please contact the department here.
Provenance: Lars Bellmans silversamling.