LOT 19

Spindelur, V.Noon, Ashby, England, med guldboett från 1777

Med skyddsboett i guld, 1700-talets första hälft, med rik reliefdekor av figurscener. Emaljerad urtavla. Verket signerat. Innerboetten med engelska stämplar, ytterboett ostämplad. Renoverad. (Skyddsboettens vikt 28g, klockans totalvikt exklusive skyddsboett 70,g., diameter 43mm)

04 Jun 2023
Sweden, Borlange

04 Jun 2023
Sweden, Borlange