Stig Lindberg

Stig Lindberg 1916-1982. Vas. Gustavsberg studio 1950-tal. Signerad med studiohanden och SWEDEN samt märkt i godset HANDDREJAD. Glaserad fajans bemålning i gult och grönt mot vit fond. H 38 cm.

CONDITION REPORT: Obetydligt slitage. Något sned vid hals.

16 Apr 2024
Sweden, Uppsala

16 Apr 2024
Sweden, Uppsala