Svend Aage Holm Sørensen Taklampa "Brutalist Onion" 1960-tal Danmark

Svend Aage Holm Sörensen: 1913-2004Taklampa "Löklampan" tillverkad av patinerad mässingEtikettmärkt: holm sørensen & co, made in DenamrkDiameter: ca 40 cmHöjd inkl kedja: ca 136 cmKonditionsrapport: Mindre bruks och åldersbaserat slitage, ej funktionstestad, inga övriga anmärkningar------------------------------Svend Aage Holm Sørensen Ceiling lamp "Brutalist Onion" 1960s DenmarkSvend Aage Holm Sörensen: 1913-2004Ceiling lamp "Löklampan" made of patinated brassLabeled: holm sørensen & co, made in DenmarkDiameter: approx. 40 cmHeight including chain: approx. 136 cmCondition report: Minor use and age-based wear, not functionally tested, no other remarks

02 May 2024
Sweden, Umea

02 May 2024
Sweden, Umea