Svensk konstnär
Anna Jonsdotter Tersera som barn. Olja på duk, 80 x 65,5 cm.
Porträttet föreställer Anna Jonsdotter Tersera (Terserus) (1653‑1723), dotter till Linköpings biskop Johannes Elai Terserus, gift med ärkebiskop Matthias Steuchius (1644‑1730).
Condition: For condition report, please contact the department here.
Provenance: Familjen Tersmeden, Hessle herrgård, Örsundsbro.
View it on
Sale price
Estimate
Time, Location
Auction House
Anna Jonsdotter Tersera som barn. Olja på duk, 80 x 65,5 cm.
Porträttet föreställer Anna Jonsdotter Tersera (Terserus) (1653‑1723), dotter till Linköpings biskop Johannes Elai Terserus, gift med ärkebiskop Matthias Steuchius (1644‑1730).
Condition: For condition report, please contact the department here.
Provenance: Familjen Tersmeden, Hessle herrgård, Örsundsbro.