LOT 31
TVÅ LIKNANDE SKÅLAR, KINA CA 1880-1910
Porslin med bl.a pioner och gräshoppor i ett polykromt utförande mot en gul fond. I botten märke. H ca 5 cm, D ca 9 cm. Obetydliga tillverkningsdefekter, obetydliga nagg å fotring, obetydligt slitage. Proveniens: Börje Forssells samling, Göteborg.
18 Dec 2018
Sweden, Landskrona
18 Dec 2018
Sweden, Landskrona