Tekanna
Silver. Gustaviansk. Diedrich Schvart, Karlskrona 1795. Invändigt förgylld. Handtag i svärtat trä. L 19,5 cm. Vikt c:a 600 gram.A Gustavian parcel-gilt silver tea-pot by Diedrich Schvart, Karlskrona 1795.
Condition: For condition report, please contact the department here.
Provenance: Lars Bellmans silversamling.
View it on
Sale price
Estimate
Time, Location
Auction House
Silver. Gustaviansk. Diedrich Schvart, Karlskrona 1795. Invändigt förgylld. Handtag i svärtat trä. L 19,5 cm. Vikt c:a 600 gram.A Gustavian parcel-gilt silver tea-pot by Diedrich Schvart, Karlskrona 1795.
Condition: For condition report, please contact the department here.
Provenance: Lars Bellmans silversamling.