Tumlare
Silver. Karolinsk barock. Johan Niklas Höpfner, Stockholm saknar årsindex men mästaren verksam 1665‑1696, före 1689. Invändigt samt delvis utvändigt förgylld. H 5,5, Ø 7,5 cm. Vikt c:a 73 gram.A Carolean baroque parcel-gilt silver tumbler by Johan Niklas Höpfner, Stockholm 1665‑1696.
Condition: For condition report, please contact the department here.
Provenance: Lars Bellmans silversamling.
View it on
Sale price
Estimate
Time, Location
Auction House
Silver. Karolinsk barock. Johan Niklas Höpfner, Stockholm saknar årsindex men mästaren verksam 1665‑1696, före 1689. Invändigt samt delvis utvändigt förgylld. H 5,5, Ø 7,5 cm. Vikt c:a 73 gram.A Carolean baroque parcel-gilt silver tumbler by Johan Niklas Höpfner, Stockholm 1665‑1696.
Condition: For condition report, please contact the department here.
Provenance: Lars Bellmans silversamling.