Waldemar Tode
Utsikt över Algerbukten. Signerad och daterad W Tode 1890. Olja på duk, 58,5 x 81,5 cm.
Efter sina studier vid Slöjdföreningens skola och Konstakademien valde Waldemar Tode att bege sig söder ut för fortsatta studier i Tyskland och senare i Paris. Han engagerade sig i opponentrörelsen och var medlem i det nybildade Konstnärsförbundet. På grund av en sviktande hälsa då han insjuknade i lungtuberkulos flyttade han till Algeriet 1887 för att bo i ett mildare klimat. Där fann han även inspiration till sitt måleri och fångade så som i auktionens målning omgivningarna kring Alger, stadsbilder och motiv från basarer och andra för den svenska publiken exotiska miljöer.