Wilhelm Kåge
Vaser samt skålar, sex delar. "Våga". Gustavsberg 1940/50-tal. Den största egenhändigt signerad och daterad KÅGE 1948. Carraraglaserat stengods. H 7,5-16 cm.
Condition: En vas med två mynningsnagg. I övrigt obetydligt ytslitage.
Provenance: Ur professor Wilhelm Kåges (1889‑1960) kvarlåtenskap.
Därefter genom arv till hans dotter Christina Kåge (1942-2019).
Därefter genom arv till nuvarande ägare.