Wilhelm Kåge
Vaser samt skålar, sex delar. Gustavsberg 1920/30-tal. Bland andra två tidiga skålar med grön kopparglasyr från 1927 respektive 1929. Flintgods, olika form och utförande. H 6,5-17,5 cm.
Condition: Obetydligt ytslitage.
Provenance: Ur professor Wilhelm Kåges (1889‑1960) kvarlåtenskap.
Därefter genom arv till hans dotter Christina Kåge (1942-2019).
Därefter genom arv till nuvarande ägare.
Literature:
Literature: