Yngve Ekström Stolar Gemla (tillskrivna) 1950/60-tal (2 st)
Två stycken stolar med stomme i mörkbetsad teak och runda, kopplade benFlätad sits och genombruten ryggbrickaBrickmärkta: Gefa Gemla Fabrikers AB DIÖHöjd: 85 cmSitthöjd: 45 cmBredd: 43 cmKonditionsrapport: Mindre bruks- och åldersbaserat naturligt slitage, inga övriga anmärkningar----------------------------Yngve Ekström Chairs Gemla (attributed) 1950s/60s (2 pcs)Two chairs with a frame in dark stained teak and round, linked legsBraided seat and open back trayPlate marked: Gefa Gemla Fabrikers AB DIÖHeight: 85 cmSeat height: 45 cmWidth: 43 cmCondition report: Minor use- and age-based natural wear, no other remarks