Ytterfoder Majolika Jugend England 1900-talets början
Ytterkruka i glaserat stengod "Majolika" med förgylld dekor och motiv av blommorMärkt: Stoke on trent, StaffordshireHöjd: 22 cmDiameter: 24 cmKonditionsrapport: Bruks- och åldersbaserat slitage, märken, repor, färgbortfall och glasyrsprickor, inga övriga anmärkningar ----------------------------Outer pot Majolica Jugend England early 20th centuryOuter pot in glazed stoneware "Majolica" with gilded decor and motifs of flowersMarked: Stoke on Trent, StaffordshireHeight: 22 cmDiameter: 24 cmCondition report: Use- and age-based wear, marks, scratches, paint loss and glaze cracks, no other remarks