Ytterfoder Prins Eugens Waldermarsudde Rörstrand 1900-tal
Ytterfoder av porslin formgiven från Rörstrand "Waldemarsudde"Oktagonal form med reliefdekorHöjd: 13 cmDiameter: 25,5 cmKonditionsrapport: Mindre bruks- och åldersbaserat slitage, inga övriga anmärkningar--------------------------Outer lining Prins Eugen's Waldermarsudde Rörstrand 20th centuryOuter lining "Waldemarsudde" Gustavsberg 20th centuryOuter lining of porcelain designed from Rörstrand "Waldemarsudde"Octagonal shape with relief decorationHeight: 13 cmDiameter: 25.5 cmCondition report: Minor use- and age-based wear, no other remarks