Stolar, ett par
Gustavianska stockholmsarbeten av Johan Erik Höglander (verksam som stolmakare i Stockholm 1777-1813). En märkt med Stockholms stolmakarämbetes sigill. Signerade med kallstämpel IEH. Två Så kallade svenska modellen. Lös stoppad sits. Genombruten rygg med balusterformad ryggbricka. Sitthöjd c:a 46 cm.
Condition: Renoverade med senare bemålning. Slitage.