Johannes Sorth. 'Bornholmer-reolen' af teak
Johannes Sorth. 'Bornholmer-reolen' af fineret teak, front med tre skuffer, to justerbare hylder, udtrækkelig skriveplade samt jalousilukke, bag hvilken små skuffer og rum. H. 182 B. 100 D. 43 cm.
Fremstillet hos Bornholms Møbelfabrik, Nexø, 1960'erne. Fremstår med brugsspor, nogle ridser og skrammer.