Piet Hein & Bruno Mathsson. Spisebord m. shaker stel, teak
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Elipse spisebord, plade af fineret teaktræ, monteret på shakerstel af børstet aluminium. Fremstillet hos Fritz Hansen i 1992 med mærkat herfra. H. 70, B. 240, D. 120 cm. Fremstår med almindelige brugsspor, herunder ovefladiske skrammer og mærker, bordpladen ikke fastskruet på stellet.8,000