Peter Dahl
”Fredmans Epistlar”, komplett svit med 87 litografier huvudsakligen tryckta i färg, samtliga signerade Peter Dahl. Med text och förord av Olof Byström och Sven Delblanc. Carl Michael Bellmans handskrivna levnadsbeskrivning och 1790 års originalutgåva av Fredmans Epistlar i faksimiltryck. Verket, i två gröna portföljer, utfört 1984. Edition Galerie Aix, Stockholm. Verket numrerat 110/225 och signerat Peter Dahl på försättsblad.
Condition: Litografier i god kondition. Portföljerna med smärre slitage.