LOT 420

Wilhelm Kåge

Skålar samt vaser, fyra delar. Farstagods. Gustavsberg samt Gustavsberg studio 1934-48. Tre delar med ristade signaturer KÅGE FARSTA med studiohanden/ankaret. En del endast stämplad med studiohanden. Årsbokstäver D, K och R. Stengods. H 6,5-10 cm.

Condition: En kvadratisk med sprickor och kantnagg. Den högre med fotnagg.

Provenance: Ur professor Wilhelm Kåges (1889‑1960) kvarlåtenskap.
Därefter genom arv till hans dotter Christina Kåge (1942-2019).
Därefter genom arv till nuvarande ägare.

27 Aug 2019
Sweden, Uppsala

27 Aug 2019
Sweden, Uppsala