LOT 9
SKÅL, KINA, MING CA ÅR 1500
Porslin med bl.a scroll och växtrankor i kobolt. H ca 7 cm, D ca 15 cm. Obetydlig stötskada, obetydigt ytslitage, obetydliga tillverkningsdefekter.
Proveniens: Börje Forssells samling, Göteborg.
18 Dec 2018
Sweden, Landskrona
18 Dec 2018
Sweden, Landskrona