LOT 50
TVÅ SMINKDOSOR, KINA YÜAN/MING, 1300/1400-TAL
Porslin med tidstypisk dekor i kobolt. D ca 4 cm, respektive ca 7 cm. Obetydliga tillverkningsdefekter, obetydliga nagg, obetydligt slitage, matt glasyr, krackelering. Proveniens: Börje Forssells samling, Göteborg.
18 Dec 2018
Sweden, Landskrona
18 Dec 2018
Sweden, Landskrona