LOT 41
TVÅ CELADON SKÅLFAT, YÜAN/MING CA 13/1400-TAL
Keramik i kraftigt utförande. D ca 22 respektive 13 cm. Mindre tillverkningsdefekter, obetydligt nagg, glasyrslitage och krackelyr, den större med spricka. Proveniens: Börje Forssells samling, Göteborg.
18 Dec 2018
Sweden, Landskrona
18 Dec 2018
Sweden, Landskrona