LOT 46
SKÅL, SANNOLIKT THAILAND, SANNOLIKT NEOLITISK ELLER BAN CHIENG, CA 3000-500 F.KR
Lågbränd lera med vid mynning. D ca 16 cm, H ca 9 cm. Förväntat åldersrelaterat slitage. Proveniens: Börje Forssells samling, Göteborg.
18 Dec 2018
Sweden, Landskrona
18 Dec 2018
Sweden, Landskrona