LOT 71
SKÅL, KINA, YÜAN 12/1300-TAL
Porslin med stiliserade växtrankor mot tidstypisk blågrön s.k. Chingpai-glasyr. Höjd 7, diameter 16 cm. Obetydliga nagg, obetydligt ytslitage. Passande låda medföljer. Proveniens: Börje Forssells samling, Göteborg.
18 Dec 2018
Sweden, Landskrona
18 Dec 2018
Sweden, Landskrona