LOT 21
BRONS-BUDDHA, BURMA 17/1800-TAL
Buddha sittande på odekorerad tron med händerna i bhumisparma mudra. H ca 8 cm. Metallbristning, fragment av förgyllning, obetydliga skador och slitage. Sannolikt jordfynd. Proveniens: Börje Forssells samling, Göteborg.
18 Dec 2018
Sweden, Landskrona
18 Dec 2018
Sweden, Landskrona