LOT 0040

SILVER POCKET WATCH - LUNAR

Skotsko, Aberdeen, Angus
18th / 19th century
Rare historicist open face pocket watch with silver champlevé engraved dial and day and night marker. The watch imitates rare pocket watches from the end of the 17th century, but the movement is already much more modern. Total (gross) weight 125,18 g, Ø 5 cm. Silver dial with Arabic and Roman numerals with blue enamel disk marking day and night, one black minute hand. Verge escapement, pierced balance cock. Cylindrical pillars. Marked on plate: "Angus ABERDEEN 8653".
Condition C.
Not working, soldered fastening of pivot of ballance wheel, loose pivot, otherwise running, including key in shape of a pistol..

Title DE: SILBERNE TASCHENUHR MIT MONDPHASE
Schottland, Aberdeen, Angus
18. / 19. Jh.
Historisierende 1-Zeiger-Taschenuhr mit Champlevé-Zifferblatt und Mondphase sind ein Beweis für ständiges Interesse an "antiken" Raritäten und konservativen Ansatz des schottischen Kunden, der gerne das Altertum und Kontinuität des Familienerbes am Ende des 18. Jahrhunderts zeigte. Die Taschenuhr imitiert seltene Exemplare aus dem späten 17. Jahrhundert, das Uhrwerk ist jedoch schon viel moderner. Silberne Taschenuhr, Gesamtgewicht (brutto) 125,18 g, Ø 5 cm. Silberner Zifferblatt mit arabischen und Römischen Zahlen und Mondphase (Blauemail- und goldgemalte Scheibe im Fenster der Zifferblattes) mit einem schwarzen Minutenzeiger. Spindelwerk, gesägter Spindelkloben. Runde Säule. Auf der Platine markiert: "Angus ABERDEEN 8653".
Zustand C.
Nicht funktionstüchtig, gelötetes Stellung der Unruhachse, lockere Achse, sonst funktionstüchtig, inkl. Schlüssel in Pistolenform.

Title CS: ST?ÍBRNÉ KAPESNÍ HODINKY - LUNÁRNÍ
Skotsko, Aberdeen, Angus
18. / 19. stol.
Vzácné historizující jednoručkové hodinky s champlevé rytým stříbrným ciferníkem a ukazatelem dne a noci jsou dokladem neutuchajícího zájmu o "starožitné" rarity a konzervativního přístupu skotského zákazníka, který rád ukazoval starobylost a kontinuitu rodinného dědictví na sklonku 18. století. Hodinky věrně napodobují vzácné exempláře z konce 17. století, strojek je však již podstatně modernějšího střihu. Stříbrné kapesní hodinky, celková (hrubá) hmotnost 125,18 g, Ø 5 cm. Stříbrný číselník s arabskými i římskými číslicemi a ukazatelem dne a noci (modrým emailem a zlatem malovaný kotouč ve výřezu ciferníku) je opatřen jednou černou minutovou ručkou. Strojek s vřetenovým krokem, vyřezávaný můstek setrvačky. Válcové sloupky. Na základně značeno: "Angus ABERDEEN 8653".
Stav C.
Nefunkční, letované uložení osy setrvačky, uvolněná osa, jinak chod funkční, včetně klíčku ve tvaru pistole.
Angus George je uváděn na adrese 72, Broad Street, Aberdeen mezi léty 1790-1830 (v tomto roce umírá). K jeho osobě se váže i zajímavý inzerát v novinách Edinburgh Evening Courant, z 27. srpna 1799: "Upozornění hodinářům." Krabice se čtrnácti stříbrnými hodinkami pro George Anguse, hodináře v Aberdeenu, na adrese tamní obchodní společnosti Mackie & Mackenzie, byla předána 9. srpna z the Mail Coach Office v Edinburghu na trase z Londýna a od té doby o ní nikdo neslyšel. Ke zpoždění mělo dojít jižně od Dundee. G. Angus připojuje čísla hodinek a žádá, budou-li některé z nich nabídnuty k prodeji, aby byly okamžitě zadrženy. Každý, kdo by krabici našel, dostane pěknou (nespecifikováno jak pěknou) odměnu, pokud se přihlásí jemu nebo některému z majitelů poštovních dostavníků na cestě.

05 Oct 2019
Czech Republic, Brno

Skotsko, Aberdeen, Angus
18th / 19th century
Condition C.

Schottland, Aberdeen, Angus
18. / 19. Jh.
Zustand C.

Skotsko, Aberdeen, Angus
18. / 19. stol.
Stav C.

05 Oct 2019
Czech Republic, Brno